Celebration Theme Anniversary Programme List of Invited Guests Week Long Programme Invitation Letter Anniversary Brochure Anniversary Documentary

LOCAL INVITATIONS

  1. The Parish Priest - SS Peter and Paul Parish Dzodze.

  2. The Priest In-Charge - Sacred Heart Hospital, Weme-Abor

  3. Rev. Fr. Ganyo Mathias - Dzodze

  4. Rev. Sisters, SMMC - Convent Dzodze

  5. The Chairman of Parish Council and Council Members

  6. The Head Pastor, Church of Pentecost, Dzodze.

  7. The Pastor, Global Evangelical Church, Dzodze.

  8. The Pastor, Assemblies of God Church, - Dzodze

  9. The Pastor, E.P. Church Dzodze

  10. The District Chief Executive Ketu-North District Assembly – Dzodze

  11. The District Co-ordinating Director, Ketu North District Assembly – Dzodze.

  12. The District Commander, Ghana Police Service – Dzodze

  13. The Executive Secretary, Dept. of Health of National Catholic Secretariat, Accra.

  14. The Executive Secretary of Health, Ho Diocese

  15. The District Director of Health Ketu-South District, Aflao

  16. The Administrator, Government Hospital, Sogakope

  17. The Matron (DDNS) Government Hospital Sogakope

  18. The Hospital Management Team and Staff, Sacred Heart Hospital – Weme-Abor.

  19. The Medical Superintendent, and Staff, St. Anthony’s Hospital – Dzodze

  20. The Headmaster and staff – Dzodze Penyi Secondary School – Dzodze

  21. The Headmaster and Staff, Fiagbedu R.C. School

  22. The Headmaster and Staff Fiagbedu R.C. Junior High School.

  23. The Principal St. Theresa Centre for the Handicapped – Abor

  24. The Principal, St. Agnes Vocational School – Weme-Abor

  25. The Headmistress and Staff – St. Catherine Senior High School – Agbakope

  26. The Head Teacher and Staff – R.C. Primary School – Dzodze.

  27. The Headmaster and Staff R.C. Junior Secondary School.

  28. The Head Teacher and Staff – R.C. Demonstration School – Dzodze

  29. The Brass-Band R.C. Church – Dzodze

  30. The Catholic Charismatic Renewal, R.C. Church – Dzodze.

  31. The Headmaster and Staff – Ablorme Junior High School.

  32. The District Environmental Health Officer – Ketu South District.

  33. The District Environmental Health Officer – Ketu North District.

  34. The District Information Officer Ketu-North District – Dzodze.

  35. The District Information Officer – Ketu South District.

  36. The Medical Assistant In-Charge – Dakpa.

  37. Ms. Petra – Holland

  38. Ms. Kpo – Dzodze

  39. Rev. Sr. Angelina – Donkorkrom Hospital

  40. Rev. Sr. Faustine Ntem – Sokode.

  41. The Physiotherapist, Volta Regional Hospital – Ho.

  42. Mr. Charles Mensah – Physiotherapist Duayao Nkwanta

  43. Dzodze Market Women Association – Dzodze.

  44. GPRTU – Dzodze

  45. Dr. Asare – Aflao District Hospital – Aflao

  46. Drug/Chemical Dealers – Dzodze.

  47. The Head Pastor, ARS – Tadzewu

  48. Volta Star Crew – Ho

  49. Jubilee Radio Crew – Keta (2 staff)

  50. All Health Facilities at Aflao and Denu.

  51. The Advisory Team Members – SAH –Dzodze

  52. The BNI Manager – Aflao

  53. Total Filling Station Manager – Dzodze

  54. Rev. Angelina, R.C. Mission, Donkor-Krom

  55. Mr. Brayan Love, C/O Priscilla Mamor. Box 85, Mampong Akwapim

  56. Mr. Mathew Adjei, New Hope Clinic, P.O. Box 38. Beposo via Sekondi.

  57. Dr. Dunyo – Atanve Chief

  58. Mr. Francis Atsu Lumor

  59. Mr. George Awunyo – Dzodze

  60. Mr. Ben K. Agbleta – Accra

  61. Mad. Gertrude Kwabla

  62. Mr. Michael M. Ablorh

  63. Mad. Edith Atsrim

  64. Mad. Bertha W. Duho – Dzodze

  65. Col. (Rtd) Kafui Bruno Gbologa Accra

  66. Mr. Moses Dzotefe – Dzosec

  67. Mr. Stephen Ahiawordor – Accra Legon

  68. Prof Alepubli Legon – Accra

  69. Mr. Mark Kporvi – Accra

  70. Mr. Agbadi Excel – Manager – Aflao

  71. Mr. Tessu Dotsey – Galeagbelime

  72. The Manager - White Dove Hotel – Dzodze

  73. The Manager, Mike-G Hotels – Dzodze

  74. Mr. & Mrs Dagba – My Honest Queen Hotel –2 Dzodze.

  75. Mr. & Mrs Senaya – Mawuli Primary Complex – Dzodze.

  76. Mr. Fiagbe Wisdom – King Of Glory – Penyi.

  77. Prof Cletus Dordunu - Accra

  78. Torgbui Ahiayibor II - Netikope

  79. Torgbui Daglama II ---------------------------

  80. Torgbui Akoni IV - Konkope

  81. Torgbui Eko II Teyilape

  82. Torgbui Atsu Akorli III – Atsukope

  83. Torgbui Atieku IV - Fiagbedu

  84. Togbui Ege V - Fiagbedu

  85. Torgbui Atsu Dzesu II – Dafornyame

  86. Torgbui Ahiagbenyo Eso II – Adagbledu

  87. Torgbui Akpeyewi III - Fiagbedu

  88. Torgbui Vodzi V – Fiagbedu

  89. Torgbui Akpabi V – Afeyeme

  90. Torgbui Adukpo – Kave

  91. Torgbui Godor II – Afiadenyigba

  92. Torgbui Soga II – Kave

  93. Torgbui Anagbo V Afetefe

  94. Torgbui Ahum V – Kasu

  95. Torgbui Avorkliga V – Kuli

  96. Torgbui Adzofia V – Dzodze

  97. Torgbui Amenya Fiti V - Aflao

  98. Torgbui Dadzi V - Penyi

  99. Torgbui Kle III – Penyi Hata

  100. Torgbui Ashiakpor V – Weta

  101. Torgbui Adrakpanya V-Afife

  102. Torgbui Dunyo Hodji IV – Atanve

  103. Torgbui Doe Keti II – Atanve

  104. Torgbui Glakpe Nyamekor IV- Dakpa

  105. Awudi Badagbor III – Kpeduhoe

  106. Torgbui Kpodoave II – Ziope

  107. Torgbui Glakpe Nyamekor III – Ave- Dakpa

  108. Torgbui Tu-Agbalekpor III – Hevi

  109. Torgbui Gbordzekpor Fianu – Ave-Afiadenyigba

  110. Little Fiator - Fiagbedu

  111. The DDNS District Hospital – Ho.

  112. The DDNS Regional Hospital – Ho

  113. Mama Nyagadzi – Dzodze.

  114. The MCH/FP Unit Penyi

  115. The Officer I/C CEPS – Aflao

  116. The Officer I/C CEPS – Akanu

  117. The Head Master Bagome J.S.S.

  118. The Proprietor, Mac-Tettey Dzodze

  119. The Head Master Mitey J.S.S.

  120. The Director, Internal Rev. Service, Denu

  121. The Manager, SSNIT, Denu

  122. The CEPS – Kpoglu

  123. The Director, Ghana Immigration Service – Akanu

  124. The Director, Ghana Immigration Service – Aflao.

  125. Mr. Paul Ahiatrogah – Dzodze –

UCC/Distance Education

  1. The Manager, Mobil Station – Dzodze

  2. The Registrar, Circuit Court – Dzodze

  3. Madam Mireke Stevens – Akatsi

  4. Fr. Angelo C. - Akatsi

  5. Afloa Police – Aflao

  6. Dr. Ahedor – Hohoe DHMT –

Hohoe

  1. The Manager and Staff ADB – Denu

  2. The Manager and Staff Rural Bank –

Dzodze.

  1. The Assembly Mamber – Kpodoave.

  2. Dr. Paul Dagbui – Akatsi

  3. Mr. Nelson Avevor – Aflao.

  4. Mr. A.K. Mikado – Dzodze

  5. Mr. Henry Dordunoo – Dzodze.

  6. Mr. Peace Agbavor – Dzodze

  7. Mr. Emmanuel K. Amanyo – Ho

  8. Mr. Frank Q. Amegah – Tema.

  9. Mr. Samuel Abiebenu – Accra

  10. Mr. P.K. Avornyo – Dzodze

  11. Mr. Kwabla Ayayie L. Lewellyn Lee –

Tema

  1. Mr. Stanley Azinogo – Dzodze

  2. Mad. Liticia Yorke – Dzodze

  3. Mr. Hansford Arthur Tay – Dzodze

  4. Mr. James Vodzi – Angloga

  5. Mr. Dewortor

  6. Mr. Paul Nkegbe (Col. Rtd) – Accra

  7. Mr. C.K. Ceasar Dzakpasu

  8. Mr. Christoph Amegbletor – Dzodze

  9. Mr. C. K. Gademor – Dzodze

  10. Mr. Kassah – Dzodze

  11. Mr. H. M. Azaglo

  12. Mr. C. K. Kamassah - Tema

  13. Mad. Victoria M. Wordi – Ho

  14. Mad. Victoria Ayikutu – Dzodze.

  15. Mr. Mike G.B. Duho – Accra.

  16. Mr. M.K. Dzamesi – Dzodze

  17. Mr. Godson Keme - Accra

  18. Mad. Miriam Ayayi – Dzodze

  19. Mad. Agnes Avorgbedor - Dzodze

  20. Mad. Fidelia Osei – Dzodze

  21. Mr. S.K. Senaye – Dzodze

  22. Mr. F.D.K. Hodanu - Dzodze


All Assemblymen –Dzodze

  1. The Assembly Member,

Apetepe/Dafornyame Electoral Area.

  1. The Assembly Member – Fiagbedu

Electoral Area

  1. The Assembly Member –Kpordoave

Electoral Area.

  1. The Assembly Member – Apeyeme

Electoral Area

  1. The Assembly Member – Adagbledu

Electoral Area.

  1. The Assembly Member –

Kuli/Dzogbefeme Electoral Area

  1. The Assembly Member – Deme/Tornu

Electoral Area.

  1. The Assembly Member – Torgodo

Electoral Area.

  1. The Assembly Member – Ablorme

Electoral Area.

  1. Mr. Albert Avinu - Dzodze

  2. Mr. J.K. Wornoo - Dzodze

  3. Rev. Fr. Afesi Paschal – Theresco –

Hohoe

  1. Mr. Robert Akom – Ketu-North

District Assembly –Dzodze

  1. Mr. Kojo Mawugbe – Ketu-North

District Assembly – Dzodze

  1. Mr. Paul K. Kpogoh – Dzodze

  2. Vincentia Okudzeto - SAH

  3. Simon Adikah - SAH

  4. Torgbi Dey III - Dzodze

  5. F.K.Mak-Mensah - Dzodze

  6. Agortimevor Gloria -SAH

  7. Selasie Amagnoh - SAH

  8. Dr. Andrews Ayim - Aflao

  9. Rev. Mgr L.H. Hormeku

  10. Bismarck E.D. Dufe

  11. Rev. Fr Harry Barawusu

  12. Dr Arko-Boham

  13. Albert Kokroko

  14. Vincent Deanoo

  15. Konnings Kporfor

  16. Solomon Gbologa

  17. Azako Delako

  18. Justice Adika

  19. Martha Dzrega

  20. Stella Adenyo

  21. Mr. B.K. Fianu, R.C. Church, Abor

  22. Mad. Korto Hellen, R.C. Church,

Abor

  1. Mad Lucy A Kudexa R.C. Church,

Abor.

  1. Mr. Victor Agbemabiese, R.C,

Church, Abor.

  1. Mr. Dan K Aggey, Christ the King

Cathedral, Akatsi

  1. Mr. F.F. Agbadi, H/M, Sec. Tech

Sch, Atiavi.

  1. Mr. S.K. Kpemlie H/M Abor SHS,

Abor.

  1. The Principal and Staff, St. Agnes.

Voc. Trg. Centre, Abor.

  1. Mr. Ray Kakraba Quarshie, NCCE,

Akatsi.

  1. Mr. T.K. Gadzekpo, R.C. Church,

Abor

  1. In My father’s house – Weme-Abor

  2. Mad. Lucy Ocloo Goka, R.C.

Church Abor

  1. The Assembly member, Abor

Electoral Area.

  1. The Assembly member, Weme

Electoral Area

Dr. Awonor Koku Williams Regional

Director – Upper West.

  1. The Leader, St. John Bosco Choir,

R.C. Church Abor.

  1. The Headmistress and Staff. St.

AAgnes Vocational School – Weme-

Abor

  1. Ms Angela Dagbovi, R.C. Church,

Abor.

  1. The Headmistress and Stafff R.C.

JSS, Abor.

  1. Rev. Fr. Paul Torsu, R.C. Church,

Juapong.

  1. The Headmaster, Mr. Adzamli, -St.

Paul’s Senior High School

  1. The BNI – Dzodze

  2. Town & Country Planning Ketu-South

  3. Town & Country Planning Ketu-North.

  4. St. Anthony’s Anglican Church –

Penyi

  1. Zion Church – Penyi

  2. Militant Church – Bedzeme – Dzodze

  3. The Moslem Community

  4. The BNI – Aflao

  5. The Leader, Comboni Choir, R.C.

Church, Abor

  1. The Director and Staff, St. Theresa

Centre, Abor


The Parish Priest

  1. R.C. Church, Abor

  2. R.C. Church, Akatsi

  3. R.C. Church, Keta

  4. R.C. Church, Dzodze

  5. R.C. Church, Tegbi

  6. R.C. Church, Viefe

  7. R.C. Church, Tadzewu

  8. R.C. Church, Juapong

  9. R.C. Church, Angloga

  10. R.C. Church, Dzelukope

  11. R.C. Church, Atiavi

  12. R.C. Church, Aflao

  13. R.C. Church, Sogakope

  14. R.C. Church, Adidome

  15. R.C. Church, Denu

  16. R.C. Church, Hartorgodo

  17. R.C. Church, Mafi Kumasi.

  18. The Bank Manager, GCB, Abor

  19. The Management and Staff, Catholic

Hospital, Bator

  1. The Management and Staff,

Comboni Vocational/Technical,

Sogakope.


District Directors of Health Services

  1. Keta

  2. South Tongu

  3. Ketu North

  4. Ketu South

  5. Akatsi

  6. Jasikan

  7. Kpando

  8. South Dayi

  9. Hohoe

  10. Kadjebi

  11. Nkwanta

  12. Krachi East

  13. Krachi West

  14. Nkwanta North

  15. North Tongu

  16. Mr. Wemega Akatsi

  17. Mr. Gligui - Akatsi.


MISSION HOSPITALS

  1. St. Francis Havier Hospital, Faso

  2. St. Joseph’s hospital, Nkwanta

  3. St. John Health Center, Domeabra

  4. St. John of God Hospital, Duayaw

Nkwanta

  1. Mr. & Mrs Clarke – Adenta.

  2. St. Edwards’s Maternity Clinic,

Dwinyama

  1. Mathias Hospital, Yeji

  2. Nandom Catholic Hospital – Nandom

  3. Bawku Presbyterian Hospital – Bawku.

  4. St. Joseph’s Clinic, Abira

  5. Bawku Presby Hospital, Bawku

  6. P.O. Box 5, Catholic Hospital – Apam.

  7. Alpha Medical Centre, Madina, Accra

  8. DHC, Mampong Ashanti.

  9. St. Ann’s Health Centre, Donyina.

  10. BoxGB4, Gambaga(Baptist Medical

Centre)

  1. DHS, Ho Catholic Diocese

  2. West Gonja Hospital, Damongo

  3. Bishop Angloby Mem. Clinic.

  4. Anglican Clinic, Sefwi Boinzan

  5. Bryant Mission Hospital, Obuasi

  6. St. Patrick’s Hospital, Maase- Offinso

  7. Nagel Memorial SDA Clinic, Takoradi

  8. SDA Hospital, Asamang

  9. NTC, Agogo

  10. SDA Hospital, Dominase

  11. St. Michael’s Catholic Hospital,

Pramso

  1. Danida HSSO, Accra

  2. SDA Hospital, Kumasi

  3. Widnaba Anglican. Clinic, Widnaba

  4. St. Theresa Hospital Nkoranza

  5. St. Joseph’s Clinic, Chamba

  6. Holy Cross PHC, Tamale

  7. SDA Hospital, Tamale

  8. Emmanuel Eye Center, Accra

  9. St. Elizabeth Hospital, Hwidiem

  10. Catholic Hospital, Apam.

  11. Wenchi Metho. Hospital

  12. Jirapa Hospital

  13. Presby Hospital, Agogo

  14. Presby Hospital, Agogo

  15. Holy Family Hospital, Techiman

  16. Nurses Training College, Jirapa

  17. St. Joseph’s Hospital, Jirapa

  18. Our Lady of Grace Hospital, Breman

Asikuma

  1. St. Mary’s Hospital, Drobo

  2. Methodist Faith Hospital, Kumasi

  3. Wiaga Catholic Clinic, Wiaga

  4. Manna Mission Hospital, Teshie-

Nungua

  1. St. Luke’s Clinic, Chinderi

  2. Catholic Clinic, Oku

  3. Baptist Medical Center, Nalerigu

  4. Margaret Marquart. Catholic Hospital –

Kpando

  1. Salvation Army Clinic, Agona Duakwa

  2. Presby Clinic, Assin-Nsuta

  3. St. Martins Hospital, Agroyesum

  4. Siloam Gospel, Clinic, Bonyere-Nzima

  5. Sacred Heart Hospital – Weme-Abor.

  6. St. Michael’s Hospital Pramso

  7. PHC Abease

  8. St. John of God Hospital, Sefwi Asafo

  9. SDA Hospital Kwadaso

  10. SDA Hospital, Wiaboase

  11. Pentecost Clinic, Dunkwa Offin

  12. E.P. Clinic, P.O. Box 18, Ho

  13. Global Evangelical Mission Medical

Centre, Krapa. P.O. Box 98, Dunkwa

  1. St. Martin de Porres, hospital, Eikwe

  2. Presby Hospital Dormaa Ahenkro

  3. St. Joseph’s Clinic, Abira

  4. Catholic PHC, Bole

  5. St. Luke Hospital, Kasei

  6. Aburaso Meth. Clinic.

  7. Holy Family NTC, Nkawkaw

  8. St. Luke’s Health Centre, Seniagya

  9. St. Joseph’s Clinic, Kwahu Tafo

  10. Assin Praso Presby Clinic, Assin Praso

  11. Catholic Hospital, Anfoega

  12. Baptist Med. Centre, Nalerigu

  13. Holy Family Hospital, Berekum

  14. Catholic Hospital Battor

  15. Christian Eye Centre, Cape Coast

  16. Catholic Clinic & Maternity, Akim-

Swedru

  1. Church of God Clinic, Essienimpon

  2. St. Dominic Hospital, Akwatia

  3. St. Martin’s Hospital, Agomenya

  4. Janie Speaks. A.M.E. Zion Hospital

  5. Binaba Anglican Hospital

  6. St. Mary’s Hospital, Drobo

  7. NTC/MTS, Berekum

  8. St. Peter’s Hospital, Jacobu

  9. Donkorkrom Presby Hospital

  10. Mary Theresa Hospital

  11. Dodi Papase

  12. Mater Eccliasea Clinic – Sokode

  13. Liati St. Georges Clinic Liati.



DIGNITARIES

  1. Anglican Bishop in Volta Region.

  2. The Moderator of E.P. Church - Ho

  3. Dr. Ebenezer Appiah-Denkyira,

Director of Human Resource MOH –

Accra

  1. CHAG Board Chairman, Accra Rev

Msgr. Cletus Egbi CHAG Executive Secretary, Accra

  1. Dr. Mrs. Cecilia Bentsi, Private sector

Unit, MOH, Accra

  1. Executive secretary, Department of

Health, National Catholic Secretariat.

  1. Dr. Nana Enyimayew, Director, Ghana

Ambulance Service Catholic Health Council.

  1. The Chief imam Dzodze

  2. Representative of World Health

Organization

  1. Representative, Nurses and Midwives

council.

  1. Management Science for Health

Superiors of Various Religious

Congregations – SMMC, OLA, Handmaids

Representatives of the Christian Council of Ghana

  1. Bishop Adanuty – Akatsi

  2. Bishop Mante Gabriel- Jasikan

  3. Bishop Lodonu kofi Francis-Ho

  4. Bishop Chairman for Health –Bishop

Afrifa – Agyekum Joseph

  1. The Nuncio To Ghana-Accra

  2. Regional Minister Volta Region

  3. Minister for Health- Accra

  4. All Heads of Departments at

KetuNorth and South

  1. All Heads of Second Circle

Institutions- Ketu North and South

  1. Principal and Staff of Akatsico

  2. Principal- St. Francis Training College

Hohoe

  1. Principal and Staff- Teresco- Hohoe

Head Master and Staff of St. Mary’s

Seminary LoLoBi

  1. Head Master and Staff of SPACO-

Denu.

  1. The Regional Director – TUC – Ho

  2. The Regional Director – GRNA – hO



Very Important Personality

  1. President John Evans Fiifi Atta- Mills

  2. Chairman of Council of state - Awonor

  3. Volta Region Council Of State

Representative- Dr Glover

  1. Dogli Memorial

  2. Member of Parliament, Ketu North

  3. Health Insurance Executive Secretary –

Ketu-South

  1. Ketu North District Chief Executive

  2. Ketu south District Chief Executive

  3. District Co-ordinating Director, Ketu

North District Assembly

  1. Hospital Land Donors

  2. All MPS of Volta Region 16 in

number.


Health Services

  1. Director, Ghana Health Services

  2. Regional Director of Health Services

  3. Chairman, Ghana Registered Nurses

Association, Volta Region

  1. Ketu District Director of Health

  2. Old Doctors of the Hospital in Abroad

and in the Country.


Security Services

  1. District Commander, Ghana Police

Service

  1. Base Commander, CEPS

  2. Commander, Ghana Immigration

Services

  1. District Fire Officer, Ghana Fire

Services

  1. Bureau of National Investigations

Traditional Authority

  1. Volta Regional House of Chiefs

  2. Four Paramount Chiefs of Ketu North

District

  1. Three Paramount Chiefs of Ketu South

District

  1. Torgbuiwo and Mamawo of Dzodze


Political Parties

  1. Regional Chairman, NDC

  2. Regional Chairman, NPP

  3. Regional Chairman, CPP


Religious Bodies

  1. Heads of Churches, Dzodze

  2. Imams – Afiadenyi – Ave.

  3. Head, Africana Mission



Institutions

  1. Heads of Banks and Financial

Institutions, Dzodze

  1. Head, Diamond Cement

  2. Volta Regional Head, Vodafone

  3. MTN

  4. TIGO

  5. KASAPA



Associations

  1. Miwordeka Group


Media Houses

  1. Holy FM

  2. Jubilee FM

  3. Volta Star Radio

  4. Lorlornyo FM

  5. GTV

  6. Metro TV

  7. TV3



Government Hospitals

  1. Keta Government Hospital

  2. Sogakope Government Hospital

  3. Aflao Government Hospital

  4. Akatsi Government Hospital

  5. Adidome Government Hospital

  6. Ho Municipal Hospital

  7. Regional Hospital

  8. Peki Government Hopsital

  9. Hohoe Government Hospital

  10. Nkwanta Government Hospital

  11. Krachi Government Hospital

  12. Worawora Government Hospital

  13. Jasikan Government Hospital

  14. Kejebu District Director for Health

  15. Akatsi District Director for Health

  16. Ketu District Director both South and

North for Health

  1. Keta District Director for Health

  2. North Torgu District Director

  3. South Torgu District Director

  4. Ho Municipal Director

  5. Adaklu Anyigbe District Director

  6. Kpando District Director

  7. Krachi District Director

  8. Nkwanta District Director

  9. Jasikan District Director

  10. Regional Health Administrator

  11. Regional DDNS


Prominent Citizens of Volta Region

  1. Hon. Akua Danso, Minister of Women

and Children Affairs

  1. Torgbui Amenya Fiti V, Paramount

Chief, Aflao

  1. Torgbui Dunyo - Atanve

  2. Prof. Cletus Dordonu

  3. J.J. Azumah - Mensah

  4. Steve Ahiawordor

  5. Hon. Kofi Dzamesi Former Volta

Regional Minister

  1. Mr. Dagba, Honest Queen Ltd.

  2. Mr. Dzisa Livingstone Futukpor –

Accra

  1. Dumega Raymond Okudjeto, Volta

Development Foundation

  1. Mr. Anthony Avorgbedor

  2. Mr. Mark Kporvi

  3. Mr. James K. Ahiadorme - Fulinyanya

  4. Mr. George Awunyo (All Brothers)

  5. Zikpito Michael Gbogbo

  6. Mr. Prince Ahiadzo (White Dove

Hotel)

  1. Col. (Rtd) Gbologa

  2. Mr. Ben Agbleta

  3. Abrantee - Stephen Agbenyo

  4. Mr. C.K. Kamasa - Tema

  5. Mr. Frank Kamasa

  6. Col (Rtd) Dordunu

  7. Mr. Edem Gafa – Dzodze

  8. Mr. Wormenor Anthony Ps. 27 –

Dzodze

  1. Ms. Antoinnette Dzaka - Dzodze




Directors for Diocesan Health Service

  1. Director, Konongo-Mampong

Diocesan Health Service

  1. Director, Ho Diocese

  2. Director, Damongo Diocese

  3. Director, Koforidua Diocese

  4. Director, Navrongo-Bolgatanga

Diocese

  1. Director, Archdiocese of Temale

  2. Director, Yendi Diocese

  3. Director, Archdiocese of Cape Coast

  4. Director, Jasikan Diocese

  5. Director, Wiawso Diocese

  6. Director, Sekondi-Takoradi Diocese

  7. Director, Goaso Diocese

  8. Director, Archdiocese of Accra

  9. Director, Archdiocese of Kumasi

  10. Director, Diocese of Obuasi

  11. Director, Sunyani Diocese

  12. Director, Wa Diocese

  13. Executive Director, Department of

Health, National Catholic Secretariat,

Accra.

  1. Director, Techiman Diocese

  2. Director, Donkorkrom Diocese







SPECIAL LIST


  1. The Nuncio of the Holy Sea of Ghana

  2. The Regional Minister

  3. His/Her Excellency, The Ambassador of Germany to Ghana

  4. His/Her Excellency, The Ambassador of the Netherlands to Ghana

  5. His Lordship, the Bishop, Catholic Diocese of Ho.

  6. His Lordship, the Bishop, Catholic Diocese of Jasikan

  7. The Bishop Chairman for Health, Bishop Agyekum Afrifa

  8. The Executive Director, Christian Health Association of Ghana (CHAG), Accra.

  9. The Executive Secretary, National Catholic Secretariat, Department of Health, Accra

  10. The Member of Parliament, Hon. James Klutse Avedzi, Ketu North Constituency, Dzodze

  11. The Member of Parliament, Hon. Albert Zigah, Ketu South Constituency, Aflao.

  12. The Members of Parliament, Volta Caucus

  13. The Minister for Women and Children Affairs, Hon. Juliana Azumah-Mensah

  14. The Minister of Roads and Transport, Hon. Joe Gidisu

  15. The Minister of Health, Hon. Benjamin Kumbour

  16. The Country Representative, WHO, Accra

  17. The Country Director, UNFPA, Accra.

  18. The Country Representative, Catholic Relief Services (CRS), Accra

  19. The Regional Director of Health Services, Volta Regional Health Directorate, Ghana Health Service, Ho.

  20. The Regional Director, GBC, Volta Region, Ho.

  21. The Director, Volta Star Radio, Ho

  22. The Director, Jubilee Radio, Keta

  23. The District Director of Health Services, Ketu North District Health Directorate, Ghana Health Service, Dzodze.

  24. Lawyer Dan Aggey, Diocesan Lawyer, Akatsi

  25. The Director, Orthopaedic Training Centre, Nsawam.

  26. Dr. Prosper Moh, Orthopaedic Surgeon, St. John of God Hospital, Duayaw Nkwanta.









































FOREIGN INVITEES

  1. Her Royal Highness, Princess

Christina of the Netherlands.

  1. The Royal Netherlands

Embassy, Accra.

  1. St. Laurentus Hospital, Roermond,

The Netherlands.

  1. St.Camillus Hospital, Roermond, The

Netherlands.

  1. Mrs. Joana V. Raamsdonk Scheers,

Netherlands

  1. Dr. Paul Rompa, Orthopaedic Surgeon,

The Netherlands

  1. Dr. Erick Hermans, General Surgeon,

The Netherlands.

  1. Interplast Holland, Team of Plastic

  2. Surgeons Netherlands.

  3. Mr. Bahr Joërg – Rotary Club

International, Germany.

  1. Dr. Engel Muenster – Urologist,

Germany.

  1. Orthopaedic Training Centre, Nsawam,

Brother Tarcisius Ruyters

  1. Dr. Oig, Orthopaedic Surgeon from

Netherlands

  1. Dr. Frank Ruyter Othopaedic Surgeon,

Netherlands

  1. Dr. Prosper Moh, Orthopaedic

Surgeon, St. Johns of God Hospital, Duayaw Nkwanta, Ghana.

  1. Mr. Karl Pook from the Netherlands

  2. Mr. & Mrs. A.J.C Van Hall, The

Hague, The Netherlands.

  1. The Catholic Relief Services, Ghana

  2. SIMAVI, The Netherlands.

  3. Anna Komen - Canada

  4. MIVA, The Netherlands.

  5. Dr. Anne Margott Roskott – Utrecht,

The Netherlands.

  1. Africa Action, Germany – Christine

Knoop, John Klaus, Walter Zielniork

  1. Stichting Medic, The Netherlands.

  2. Misereor, Germany.

  3. CORDAID, The Netherlands.

  4. Germany Rotary International,

Germany

  1. ORION, The Netherlands.

  2. Dr. Verschuyl, Netherlands – Orion

Treasurer

  1. Church Service Centre, The

Netherlands.

  1. Mrs. Engel Katrina – Germany

  2. Dr. Klaus Wortsberg – Germany

  3. Prof. Jellinghaus Wildfried – Germany

  4. Prof. Schindler Gerdhard – Germany

  5. Monika Jellinghaus

  6. Dr. David Kove

  7. Ms. Lucy Boortman Ans Gras

  8. The German Ambassador to Ghana in

Accra

  1. The Austrian Ambassador to Ghana

  2. Alexander – Netherlands

  3. Lisa Keusch – Netherlands

  4. Ms. Heather – Ireland (Lab Technician)

  5. Ann Mckingley –Ireland

  6. Dr. Frank Winnubst – Netherlands

  7. Dr. Pieter van de ven – Netherlands

  8. Dr. Hans van Vugt – Netherlands

  9. Dr. Huub Van Alem – Netherlands

  10. Dr. Gerard Veldt – Netherlands

  11. Ank Komen

  12. The Charities Committee, Church of

our Saviour, The Hague, Netherlands.

  1. International Save Our Souls Society,

USA.

  1. The Friends of Dzodze, The

Netherlands.

  1. Dzodze Social and Cultural Union.

  2. Mr. and Mrs. Bressers Rompa,

Statenplein 11, Netherlands.

  1. Petra and Gitta – Your Cup of Tea

Westerstraat Amsterdam, Netherlands.

  1. Born Tinke Van Den – Netherlands

  2. Mr. A. Arnold Bik Jan en Joan –

Netherlands

  1. Mrs. Hilde Schrőder – Timmers -

Belgium

  1. Mrs. Else Steenbergen – Potjer -

Netherlands.

  1. Maite Vogelpoel, The Netherlands

(This is our youngest benefactor)

  1. Mrs. M.th Rompa (Mother of Dr.

Rompa)

  1. M. Verner Molenstraac, Prinsenbeek,

Netherlands

  1. P. Asselbergs Chaamseweg, RR

Ulvenhout Netherlands

  1. Mr. Pieter Rompa Bavelselaan, GN.

Breda, Netherlands

  1. Mrs. Hanneke Rompa and friends –

C.J. Ruusbroeckstraat, GG. Breda,

Netherlands

  1. Mr. and Mrs. J. Van Gool, Netherland

  2. Mr. Heinrich Bergman, Germany

  3. Mevr. M.A. Zandvliet, Netherlands

  4. Mr. Frank van Vught- Uden –

Netherlands

  1. Ralph Offermans, Laura Niesse and

their employees from – Netherlands

  1. Dr. Karel Bijlsma Foundation

Netherlands

  1. Frans and Marga Niesse – Netherlands

  2. Mr. Frans Scholtes – Netherlands

  3. Dr. Rudolf Kneip, Urologist

Specialist– Germany

  1. Dr. Schoen Georg, Urologist Specialist

– Germany

  1. Dr. Erik Hermans, General Surgeon –

Netherlands

  1. Katty and Rachel from Cambridge

University – UK

  1. Lucy Rompa and the husband –

Netherlands

  1. Dr. Coen Napoleon from Germany

  2. Ingrid Maria – Austria

  3. Mr. And Mrs. Khallab – Austria

  4. Julia

  5. Christian Donken

  6. Jan en Melanie Sluimers – Netherlands

  7. Dr. Ad Hendrix – Netherlands

  8. Dr. Rob Nonner – Netherlands

  9. Dr. Sjors George Homminga – Netherlands